مقاطع مختلف تحصیل در کانادا

مقاطع مختلف تحصیل در کانادا

انتخاب سطح و برنامه مناسب تحصیلی یک تصمیم بزرگ است

قانون اساسی کانادا به هر استان و سرزمین (قلمرو) امکان می‌دهد تا برنامه آموزشی خود را برگزار کند. البته با وجود تفاوت‌های منطقه‌ای، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و پلی‌تکنیک‌ها (polytechnics) از عبارات یکسانی برای توصیف مسیرها و مدارک تحصیلی استفاده می‌کنند. مدت و ترکیب این برنامه‌ها یک تصمیم مهم برای دانشجویان بین‌المللی احتمالی است، چرا که می‌تواند به طور مستقیم روی کسب شرایط لازم برای فرصت‌های استخدامی و مهاجرتی در کانادا تأثیر بگذارد.

تحصیلات کارشناسی در کانادا

آموزش کارشناسی در کانادا بعد از تکمیل دوره متوسطه یا دبیرستان انجام می‌شود. دوره تمام ‌وقت استاندارد در مقطع کارشناسی (که به اخذ مدرک لیسانس منتهی می‌شود) سه تا پنج سال است. دانشجویان بین ‌المللی باید به منظور  تکمیل دوره کارشناسی حداقل برای چهار سال پول پس‌انداز کنند. با اخذ مدرک کارشناسی، و ترکیبی از مهارت‌های زبانی و تجربه، دانشجویان بین‌المللی واجد شرکت در چند برنامه مهاجرتی استانی و فدرال هستند. همچنین آنها ممکن است بخواهند در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند، که لازمه آن اخذ مدرک کارشناسی است. در کانادا چند نوع گواهی‌نامه (certificate)، دیپلم (diploma) و کاردانی (associate degree) در سطح کارشناسی ارائه می‌شود. اگرچه این مدرک‌ها دانشجویان را واجد شرایط شرکت در دوره کارشناسی ارشد نمی‌کنند، اما برای اهداف مهاجرتی و شغلی کاربرد دارند. 

برنامه‌های گواهینامه

کمتر از یک سال / یک یا دو ترم تمام ‌وقت

یک گواهی‌نامه عادی در کانادا شامل سه تا هشت ماه تحصیل بعد از دوره متوسطه (post-secondary) در یک موضوع خاص است. حوزه‌های درسی متداول شامل بازرگانی، IT، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی (Health Care Administration) و دیگر گزینه‌های مقدماتی دیپلم یا قبل از اخذ مدرک است. هدف از این دوره آموزش مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای ورود به مشاغل است. در تمام دانشگاه‌ها و کالج‌ها برنامه‌های گواهی‌نامه با مدت‌های مختلف ارائه می‌شود. شرط پذیرش در یک برنامه گواهی ‌نامه، دیپلم متوسطه یا درس‌های پیش‌ نیاز است. 

دیپلم کالج یا دانشگاه

حداقل دو سال / چهار تا شش ترم تمام ‌وقت

دیپلم کالج در کانادا اغلب شامل دو سال تحصیلی تمام‌ وقت آموزش در یک حوزه تخصصی بعد از دوره متوسطه است. مثل خیلی از برنامه‌های گواهی ‌نامه، برنامه‌های دیپلم عمدتاً با هدف برآورده کردن نیازهای خاص کسب و کارها و مشاغل فنی یا حرفه‌ای طراحی شده‌اند، و بسته به شغل مورد نیاز، ممکن است سه یا چهار سال طول بکشند. برنامه‌های دیپلم عمدتاً با یک دوره کارآموزی co-op یا انواع کارآموزی‌های دیگر همراه هستند، و مدرک دیپلم را می‌توان به یک مدرک لیسانس ارتقا داد. شرط پذیرش در برنامه دیپلم کالج گذراندن یک برنامه دوره متوسطه در کانادا (یا معادل آن) است. 

کاردانی

معمولاً دو سال / چهار ترم تمام ‌وقت

کاردانی در کانادا یک دوره ۶۰ واحدی و پایه دوره کارشناسی در حوزه‌ای کلاسیک (مثل علوم (Sciences) یا هنر (Arts)) است. برخلاف گواهی‌نامه‌ها و دیپلم‌ها، دوره کاردانی متشکل از گستره‌ای از دروس آکادمیک عمومی و نیز تخصصی در یک حوزه مورد علاقه است (مشابه رشته اصلی (major)). 

نمونه‌های رایج شامل کاردانی هنر (بازرگانی) و کاردانی هنر (علوم) هستند. مدرک کاردانی به دانشجویان امکان می دهد تا تحصیلات خود را در یک کالج یا دانشگاه آغاز کنند و بعد در سال سوم، با تأیید مؤسسه پذیرنده، وارد دوره کار عملی در یک دانشگاه بشوند. 

مدرک لیسانس

تقریباً چهار تا پنج سال / هشت ترم تمام‌ وقت یا بیشتر

مدرک لیسانس در کانادا معمولاً حاکی از تکمیل چهار سال آموزش تمام‌وقت پس از دوره متوسطه است. موضوعات درسی اغلب شامل دروس آکادمیک کلاسیک در بازرگانی، علوم پایه، مهندسی، هنر یا علوم انسانی است. در این دوره از دانشجویان انتظار می‌رود تا در یک یا دو سال اول به دانش عمومی و پایه دست پیدا کنند و سپس در یک دوره متمرکز با عنوان رشته اصلی (major) تخصص پیدا کنند. در بعضی از دانشکده‌ها سال پنجمی هم وجود دارد که در آن آموزش ضمن خدمت ارائه می‌شود (برای مثال برای گواهی‌نامه تدریس).

پذیرش در یک دوره کارشناسی مستلزم تکمیل دیپلم دوره متوسطه در کانادا (یا معادل آن) است. 

تحصیلات بعد از لیسانس در کانادا

دیپلم تحصیلات تکمیلی یا گواهی‌نامه تحصیلات تکمیلی

کمتر از یا سال / یک یا دو ترم تمام‌وقت

در کانادا پس از تکمیل دوره کارشناسی چند نوع دیپلم یا گواهی ‌نامه ارائه می‌شود. این برنامه‌ها متشکل از تقریباً دو یا سه ترم تحصیل تمام‌ وقت هستند. این امکان وجود دارد که این نوع دیپلم‌ها یا گواهی‌نامه‌ها را به مدرک فوق لیسانس تبدیل کرد. آنها معمولاً مکمل مدرک لیسانس و نشان‌ دهنده تخصص بسیار زیاد در یک حوزه درسی هستند. دروس رایج شامل مدیریت بازرگانی (Business Administration)، فروش و بازاریابی (Sales and Marketing) و مدیریت منابع (Resource Management) است.

مدرک فوق لیسانس (Master’s Degree) (کارشناسی ارشد)

تقریباً یک یا سه سال / سه تا نه ترم تمام ‌وقت

دوره کارشناسی ارشد متشکل از یک تا سه سال آموزش بسیار تخصصی در تحصیلات تکمیلی است. مدرک فوق لیسانس توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و اغلب مکمل حوزه‌های مطالعاتی در سطح کارشناسی هستند. در این برنامه‌ها اغلب از دانشجویان انتظار می‌رود تا یک تحقیق و پژوهش مهم و مبتکرانه که به یک پروژه مهم، تز و/یا امتحان جامع منتهی می شود را ارائه یا انجام بدهند. پیش ‌شرط حضور در دوره ارشد اخذ مدرک لیسانس است.

مدرک دکتری (Doctorate Degree)

تقریباً چهار تا شش سال

به طور کلی مدرک دکتری در کانادا متشکل از حداقل دو تا سه سال تحصیل تمام ‌وقت در دوره‌های عملی جامع و تحلیلی است، و پس از آن یک رساله یا تز توسط دانشجو ارائه می‌شود. PhD ها و دیگر مدرک‌های دکتری لازمه بسیاری از مشاغل مثل استادی دانشگاه، پزشکی یا پست‌های ارشد دولتی، بهداشت و درمان و آموزش هستند. چهارچوب زمانی میانگین برای تکمیل دوره دکتری چهار تا شش سال است.  

پرسش‌های متداول

آیا کالج‌ها و دانشگاه‌ها در کانادا واحدهای یکسانی ارائه می‌کنند؟

به طور کلی ‌هنرستان‌ها (career colleges) و کالج‌های هنر و فناوری کاربردی گواهی‌نامه و دیپلم اعطا می‌کنند، در حالی که دانشگاه‌ها مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را ارائه می‌کنند. با وجود این هر روز به تعداد کالج‌های دولتی مورد تأیید که مدارک کارشناسی و تعداد محدودی گواهی‌نامه و دیپلم بعد از لیسانس را اعطا می‌کنند اضافه می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌ها هم برنامه‌های گواهی‌نامه و دیپلم در سطح تحصیلات تکمیلی ارائه می‌کنند. 

برنامه‌های انتقال دانشگاه چه هستند؟

بسیاری از افراد بعد از تکمیل دوره متوسطه به طور مستقیم وارد دانشگاه می‌شوند، بعضی هم تصمیم می‌گیرند که ابتدا وارد کالج بشوند. بسیاری از کالج‌ها با دانشگاه‌ها همکاری می‌کنند تا دانشجوها بتوانند بعد از یک یا دو سال تحصیل تمام ‌وقت در یک کالج به دانشگاه منتقل شوند. 

آیا واحدهای پاس ‌شده در یک مدرسه، کالج یا دانشگاه خارج از کانادا قابل ‌تطبیق هستند؟

اگرچه از برنامه‌های دیپلم یا گواهی‌نامه خارج از کانادا نمی‌توان برای تکمیل دوره کارشناسی در این کشور استفاده کرد، اما ممکن است با مؤسساتی مشخص توافقاتی صورت گرفته باشد تا به دانشجویان امکان داده شود بعضی از واحدهای خود را برای تحصیل در سال اول یا دوم کارشناسی تطبیق بدهند. از بعضی برنامه‌های مشخص دبیرستان، مثل International Baccalaureat یا گواهی‌نامه‌های A-Level، می‌توان برای اپلای کردن در دوره کارشناسی استفاده کرد، به این صورت که یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند به طور مستقیم وارد سال دوم یک برنامه دوره کارشناسی بشود.

البته ممکن است بتوان از برنامه‌های معادل دوره کارشناسی در خارج از کانادا (یعنی برنامه‌های چهار ساله) به عنوان پیش ‌نیازی برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در کانادا استفاده کرد.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه