اخذ پذیرش برای تحصیل در کانادا

اخذ پذیرش برای تحصیل در کانادا

چگونه برای تحصیل در کانادا پذیرش بگیریم؟

بعد از انتخاب یک مؤسسه آموزشی و برنامه تحصیلی (study program) در کانادا، دانشجویان بین ‌المللی احتمالی باید از طرف مؤسسه انتخابی خود مورد پذیرش قرار بگیرند. 

آماده کردن یک درخواست برای یک برنامه تحصیلی در کانادا گامی مهم و حیاتی در مسیر تبدیل شدن به یک دانشجوی بین‌المللی در این کشور است. اگرچه شروط و رویه‌های پذیرش از مؤسسه‌ای به مؤسسه‌ای دیگر متفاوت است، ولی در آماده کردن درخواست باید تمام فاکتورهای زیر مد نظر قرار بگیرند. نکته مهم این است که دانشجویان احتمالی که می‌خواهند در کانادا تحصیل کنند اول باید در یک برنامه تحصیلی در یک مؤسسه آموزشی منتخب (Designated Learning Institution (DLI اپلای کنند.

مقتضیات زبانی

انگلیسی و فرانسوی دو زبان رسمی کانادا هستند. برای واجد شرایط شدن در برنامه آکادمیک، بیشتر مؤسسات انگلیسی ‌زبان ممکن است از دانشجویانی که انگلیسی زبان اول آنها نیست بخواهند در یک آزمون انگلیسی شرکت کنند، مثل TOEFL، IELTS یا  CAEL، و یا در برنامه زبانی مختص خودشان، یا یک مؤسسه طرف ESL، ثبت ‌نام کنند. مؤسسات فرانسوی زبان ممکن است شرکت در یک آزمون فرانسوی معتبر را از دانشجویان درخواست کنند، یا ممکن است روش‌های ارزیابی خاص خود را داشته باشند. 

مقتضیات ورود

هیچ آزمون ورودی سراسری در کانادا برای برنامه‌های آموزش دانشگاهی (post-secondary study programs) وجود ندارد. هر مؤسسه‌ای استانداردهای پذیرش خاص خود را دارد و صلاحیت‌های هر متقاضی را به طور جداگانه ارزیابی می‌کند. نکته مهم این است که هر متقاضی باید قبل از ارائه درخواست خود از برآورده کردن مقتضیات پذیرش برنامه تحصیلی مورد نظر خود اطمینان حاصل کند. داوطلبان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر با مؤسسه مد نظر تماس بگیرند یا به وب ‌سایت‌های مربوطه مراجعه کنند.

آخرین مهلت ارائه درخواست

آخرین مهلت درخواست از مؤسسه‌ای به مؤسسه دیگر متفاوت است، و بعضی مؤسسات درخواست‌ها را فقط در بازه‌های زمانی مشخص در طی سال می‌پذیرند. بعد از ارائه درخواست ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا تصمیم یک مؤسسه اعلام شود. نکته مهم در اینجا اپلای کردن در یک برنامه قبل از تاریخ شروع مد نظر است تا متقاضی از وقت کافی برای اخذ یک ویزای تحصیلی و سفر به کانادا قبل از شروع برنامه مطالعاتی برخوردار باشد. این فرایند می‌تواند بین هشت تا پانزده هفته طول بکشد. بهتر است تقریباً یک سال قبل از ارائه درخواست، مدارک و اطلاعات لازم جمع‌آوری شود.

سال تحصیلی

معمولاً سال تحصیلی از سپتامبر آغاز و در مه تمام می‌شود. بعضی مؤسسات به صورت ترمی یا ثلثی (سه ماهه) فعالیت می‌کنند و تمام دوره‌ها حتی در تابستان هم برگزار می‌شوند. ممکن است بعضی مؤسسات در طول تابستان دوره‌ها و برنامه درسی محدودتری ارائه بدهند، و ثبت ‌نام در دوره‌های تابستانی اغلب اختیاری است. بعضی برنامه‌ها هم در ماه ژانویه پذیرش می‌کنند.

خواندن انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم

دانشجویان بین ‌المللی احتمالی که انگلیسی یا فرانسوی را به عنوان زبان دوم در یک مؤسسه خصوصی در کانادا می‌خوانند می‌توانند برای تأیید کیفیت این برنامه به وب‌ سایت Languages Canada مراجعه کنند. این سازمان یک ارزیابی کیفی را از مؤسسات آموزش زبان در کانادا ارائه می‌دهد و فهرستی از برنامه‌ها و اعضای مورد تأیید را بر روی وب ‌سایت خود قرار می‌دهد.

تأیید مؤسسه/ برنامه

در کانادا، حکومت‌های استانی یا سرزمینی مسؤولیت آموزش و پرورش را به عهده دارند. بر اساس قوانین استانی، کالج‌ها تحت نظارت و کنترل هستند و توسط مسئولان استانی تعیین می‌شوند، و حق اعطای مدرک و درجه به دانشگاه‌ها واگذار شده است. دانشجویان بین‌ المللی ملزم هستند تا در یک مؤسسه آموزشی منتخب تحصیل کنند؛ نظارت بر این موضوع بر عهده استانی است که مؤسسه مربوطه در آن قرار دارد. قبل از اپلای کردن در یک مؤسسه، دانشجویان بین ‌المللی احتمالی باید اطمینان حاصل کنند که مؤسسه مورد نظرشان یک مؤسسه آموزشی منتخب است. برای دریافت فهرست کامل مؤسسات آموزشی منتخب لطفاً به Designated Learning Institution List نگاه کنید.

اگرچه یک درجه ‌بندی حکومتی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی وجود ندارد اما بسیاری از نشریات آموزشی و رسانه‌های عمومی، در فهرست مؤسسات تحصیلات عالی جهان مؤسسات کانادایی را در رتبه‌های بالایی قرار می‌دهند. 

آموزش از راه دور

افرادی که نمی‌توانند برای تحصیل در یک مؤسسه آموزش دانشگاهی به کانادا سفر کنند می‌توانند برنامه‌های متعدد آنلاین ارائه‌ شده توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی را مد نظر قرار بدهند. دانشجویان می‌توانند از این برنامه‌ها برای شروع تحصیلات خود در کانادا به منظور اخذ درجه، دیپلم یا گواهینامه استفاده کنند و قبل از سفر به کانادا در چند دوره آنلاین شرکت کنند. با شرکت در این دوره‌ها یک دانشجو می‌تواند برای حضور در سال دوم یا سوم برنامه تحصیلی خود به کانادا سفر کند. 

کمک مالی

افرادی که برای تحصیل در کانادا به کمک مالی احتیاج دارند می‌توانند، به عنوان گام اول، با دولت کشور خود تماس بگیرند. ممکن است بورسیه‌ها، وام‌های کم‌بهره یا کمک ‌هزینه‌هایی وجود داشته باشد که واجد شرایط آنها باشند. علاوه بر این، اداره کمک مالی (صندوق رفاه) دانشگاه یا کالجی که قصد شرکت در آن را دارند ممکن است بتواند به آنها کمک کند. همچنین مؤسساتی خاص احتمالاً گزینه‌هایی برای کمک به دانشجویان بین ‌المللی در اختیار داشته باشند. 

برای تأیید امکان تطبیق واحد از یک مؤسسه آموزش دانشگاهی دیگر دانشجو باید با دانشگاه یا کالج کانادایی که قصد حضور در آن را دارد تماس بگیرد، چرا که هر مؤسسه‌ای سیاست‌های خاص خود را دارد. ممکن است مؤسسه آموزشی فعلی دانشجو با مؤسساتی خاص در کانادا قرارداد داشته باشد و امکان تطبیق واحد برای دانشجو فراهم باشد.

درخواست

وقتی که دانشجوی احتمالی یک دانشگاه یا کالج کانادایی را انتخاب می‌کند می‌تواند برای کسب اطلاعات در مورد نحوه اپلای کردن به وب‌ سایت آن مؤسسه مراجعه کند یا با اداره پذیرش تماس بگیرد. برای اطلاعات در مورد مؤسسات از ابزار CanadaVisa School Search استفاده کنید. برای اطلاعات جامع در مورد دانشگاه‌ها و مؤسساتی که مناسب وضعیت شما هستند ابزار School Match را امتحان کنید.

بسیاری از مؤسسات درخواست‌ها به صورت آنلاین دریافت می‌کنند. به طور کلی تصمیم ‌گیری در مورد یک درخواست ظرف چهار تا شش هفته پس از آخرین مهلت درخواست به اطلاع متقاضی می‌رسد. متقاضیان موفق یک نامه پذیرش (Letter of Acceptance) دریافت می‌کنند، که می‌توانند از آن در درخواست خود برای ویزای تحصیلی کانادا استفاده کنند.  


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه