چگونگی گرفتن استادی پرمیت کانادا

چگونگی گرفتن استادی پرمیت کانادا

study permit  چیست؟

مهمترین مدرکی که قبل از ورود به کانادا باید در دست داشته باشید اجازه تحصیل (study permit) است. 

چیزهایی که باید بدانید:

 • اگر برای تحصیل در مدرسه ابتدایی یا راهنمایی، مؤسسات آموزش زبان، کالج یا دانشگاه که مدت آنها بیشتر از ۶ ماه است به کانادا می‌روید حتماً باید برای اجازه ی تحصیل درخواست دهید.
 • قبل از اپلای برای اجازه ی تحصیل باید یک نامه پذیرش (acceptance letter) را از یک مدرسه، دانشگاه یا کالج در کانادا دریافت کرده باشید.
 • یعنی شما باید یک مدرسه یا برنامه را پیدا کنید، اپلای کنید و نامه پذیرش را از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه در کانادا دریافت کنید. 

نحوه دریافت اجازه تحصیل:

قبل از اینکه برای اجازه ی تحصیل اپلای کنید به این چیزها احتیاج دارید:

 • یک نامه پذیرش از طرف یک مؤسسه آموزشی منتخب (Designated Learning Institution (DLI
 • یک پاسپورت یا مدرک سفر

مؤسسه آموزشی منتخب یک مؤسسه مورد تأیید دولت یا territory برای میزبانی از محصلان بین ‌المللی است. تمام مدارس ابتدایی و راهنمایی در کانادا جزو مؤسسات آموزشی منتخب هستند.

اگر قصد دارید در یک مؤسسه آموزش عالی، مثل کالج یا دانشگاه، ثبت ‌نام کنید مطمئن شوید که در فهرست مؤسسات آموزشی منتخب وجود دارد.

اگر لازم باشد قبل از پذیرش در یک برنامه دوره‌های مشخصی را بگذرانید (پذیرش مشروط)، اجازه ی تحصیل براساس  طول این دوره‌ها به شما داده می‌شود. زمانی که کالج یا دانشگاه شما را در برنامه مد نظر می‌پذیرد، باید برای تمدید کردن ویزای تحصیل خود اپلای کنید.

اگر قصد دارید در یک کالج یا دانشگاه در کبک (Quebec) ثبت ‌نام کنید، قوانین استانی فعلی عنوان می‌کنند که محصلان بین ‌المللی تنها می‌توانند در یک مؤسسه آموزشی منتخب دولت کبک ثبت‌ نام کنند. همچنین برای تحصیل در کبک به اجازه ی تحصیل از طرف دولت کانادا نیاز دارید. 

به عنوان یک محصل بین‌المللی مجاز به تحصیل باید:

 • همیشه در یک مؤسسه آموزشی منتخب ثبت ‌نام کرده باشید
 • در تمام کردن برنامه مطالعاتی خود پیشرفت داشته باشید
 • به شرایط عنوان ‌شده در اجازه ی تحصیل خود احترام بگذارید
 • اگر دیگر شروط لازم را برآورده نمی‌کنید تحصیلتان را متوقف کنید
 • وقتی که ویزای شما منقضی می‌شود کانادا را ترک کنید

نکته مهم تأیید واجد شرایط بودن شما برای اپلای کردن دریافت اجازه ی تحصیل است. 

درخواست برای برگه ی اجازه ی تحصیل

دو راه برای اپلای کردن وجود دارد: به صورت آنلاین و یا با مراجعه به یک مرکز صدور ویزا در کشور خود.

پیشنهاد ما این است که به محض دریافت نامه پذیرش از طرف یک کالج دانشگاه در کانادا برای اجازه ی تحصیل اپلای کنید. بسته به کشوری که در آن اپلای می‌کنید، دریافت اجازه ی تحصیل ممکن است تا سه ماه طول بکشد.

ممکن است لازم باشد در زمان اپلای کردن برای ویزای مسافرتی، ویزای تحصیل یا ویزای کار در کانادا، بیومتریک (biometrics) (اثرانگشت و عکس) خودتان را در اختیار مقامات مسئول قرار بدهید. در این صورت باید به صورت حضوری به نزدیک ‌ترین مرکز صدور ویزا مراجعه کنید.

همچنین اگر لازم است بیومتریک خودتان را ارائه بدهید، درخواست اجازه یتحصیل خودتان را با ایمیل نفرستید. لطفاً آن را به مرکزی تحویل بدهید که بیومتریک شما را دریافت می‌کند.

بعد از اپلای کردن چکار باید کرد؟

می‌توانید وضعیت اجازه ی تحصیل خودتان را در وب سایت Immigration, Refugees and Citizenship Canada یا (IRCC) چک کنید. اطلاعات هر روز به‌روزرسانی می‌شوند. ابتدا باید در این سایت یک حساب کاربری درست کنید. 

بعضی از مراکز اطلاعات بیشتری را شما درخواست می‌کنند. اطلاعات لازم را در این خصوص کسب کنید.

نحوه اپلای کردن برای ویزای مسافرتی یا کاری

همه به ویزای مسافرتی یا کاری احتیاج ندارند، اما قبل از ورود به کانادا باید مشخص کنید که برنامه شما یک ویزای مسافرتی یا کاری لازم دارد یا نه.

اقامت کمتر از ۶ ماه

اگر مدت اقامت شما در کانادا کمتر از ۶ ماه است، به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به یکی از ویزاهای زیر احتیاج دارید:

 • یک ویزای مسافرتی در پاسپورتتان، اگر مدت مطالعاتی شما در کانادا کمتر از ۶ ماه است.
 • یک مجوز الکترونیکی سفرر (ETA یا Electronic Travel Authorization) اگر پاسپورت شما از یک کشور منتخب باشد.

ویزای کار در زمان تحصیل و بعد از آن

اگر در یک برنامه تحصیلی بعد از دبیرستان در کانادا مشغول به تحصیل هستید و قصد دارید کار کنید این امکان برای شما وجود دارد. دانشجویان بین المللی دارای ویزای تحصیل می‌توانند بدون اخذ ویزای کار به صورت پاره وقت (کمتر از ۲۰ ساعت در هفته) کار کنند.

اگر می‌خواهید در زمان تحصیل به صورت تمام وقت کار کنید یا بخشی از یک فرایند کاریابی باشید، باید برای دریافت ویزای کار اپلای کنید. همچنین همسر یا شریک زندگی (کامن لا پارتنر common law partner) هم می‌تواند برای ویزای کار اپلای کند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه