تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

سطوح تحصیلات دانشگاهی در کانادا

انتخاب سطح و برنامه مناسب مطالعاتی یک تصمیمی بزرگ است.

قوانین کانادا به هر استان و territory امکان می‌دهد تا برنامه‌های آموزشی خودشان را اجرا کنند. علیرغم تفاوت‌های منطقه‌ای، کالج‌ها، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پلی تکنیک از عبارات مشابهی برای توصیف مسیرها و مدارک مشترک استفاده می‌کنند. طول دوره و ترکیب این برنامه‌ها تصمیمی مهم برای دانشجویان بین ‌المللی است، چرا که می‌تواند دارای تأثیری مستقیم بر واجد شرایط شدن آن ها برای فرصت‌های استخدام و مهاجرت در کانادا باشد.

تحصیلات کارشناسی در کانادا

تحصیلات کارشناسی در کانادا بعد از دوره متوسطه یا دبیرستان انجام می‌شود. طول دوره کامل تحصیلات کارشناسی استاندارد (که به مدرک لیسانس منتهی می‌شود) ۳ تا ۵ سال است. دانشجویان بین ‌المللی باید حداقل چهار سال برای تکمیل این دوره برنامه ریزی کنند. با یک درجه لیسانس و ترکیب مناسب مهارت‌های زبانی و تجربه، دانشجویان بین‌المللی در چند برنامه مهاجرتی استانی و فدرال واجد شرایط خواهند بود. همچنین ممکن است آن ها تصمیم بگیرند تحصیلات خود در کارشناسی ارشد را ادامه بدهند، که شرط آن تکمیل دوره کارشناسی است. همچنین کانادا چند مدرک، گواهی‌نامه و فوق دیپلم را در سطح کارشناسی ارائه می‌دهد. اگرچه این ها باعث کسب شرایط لازم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نمی‌شوند، اما ممکن است برای اهداف مهاجرتی و کاری به کارتان بیایند.

برنامه‌های Certificate

کمتر از یک سال، یا یک یا دو ترم کامل

یک certificate عادی در کانادا شامل سه تا هشت ماه تحصیل پس از دبیرستان در یک موضوع مشخص است. موضوع‌های رایج شامل تجارت، IT، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی (Health Care Administration) و دیگر گزینه‌های قبل از diploma یا قبل از اخذ درجه دانشگاهی هستند. هدف از یک certificate آموزش مهارت‌ها و دانش بعد از دوره دبیرستان برای ورود به مشاغل است. تمام کالج‌ها و دانشگاه‌ها برنامه‌های certificate را در سطوح مختلفی ارائه می‌دهند. یک مدرک secondary school یا پیش‌نیازهای موضوعی خاص، لازمه پذیرش در یک برنامه certificate هستند.

diploma کالج یا دانشگاه

حداقل سه سال، یا چهار تا شش ترم کامل

diploma college ها در کانادا اغلب متشکل از حداقل دو سال تحصیلی کامل از تحصیلات تخصصی بعد از دبیرستان هستند. مانند برنامه‌های certificate، برنامه‌های diploma هم به منظور برآورده کردن نیازهای خاص کسب و کارها و مشاغل فنی و حرفه‌ای ایجاد می‌شوند و، بسته به شغل مورد نظر، ممکن است تا سه تا پنج سال ادامه پیدا کنند. همچنین ممکن است برنامه‌های diploma دارای یک دوره کارآموزی co-op یا گزینه‌های کارآموزی دیگر باشند، و می‌توان یک diploma را ارتقا داد یا به لیسانس تبدیل کرد. پذیرش در یک برنامه دیپلم کالج مشروط به گذراندن برنامه senior secondary (یا معادل آن) در کانادا است.

فوق دیپلم

معمولاً دو سال، یا چهار ترم کامل

فوق دیپلم در کانادا یک برنامه ۶۰ واحدی در یک حوزه مطالعاتی کلاسیک (مثل علوم یا ادبیات و علوم انسانی (Arts)) است. برخلاف certificate یا دیپلم، فوق دیپلم از گسترده‌ای از موضوعات آکادمیک عمومی و نیز تخصص در یک حوزه مورد علاقه تشکیل شده است (مثل یک رشته اصلی (major)). 

نمونه‌های رایج Associate of Arts Business و Associate of Arts Science هستند. دارندگان فوق دیپلم می‌توانند تحصیلات خود را در یک کالج یا دانشگاه آغاز کنند و تا زمان تأیید مؤسسه پذیرنده، وارد دوره سه ساله کار عملی در یک دانشگاه شوند.

مدرک لیسانس

تقریباً چهار تا پنج سال، یا هشت یا بیشتر از هشت ترم کامل

مدرک لیسانس در کانادا معمولاً نشان ‌دهنده تکمیل یک دوره چهارساله تمام وقت بعد از دبیرستان است. حوزه‌های درسی اغلب شامل درس‌های آکادمیک سنتی در تجارت، علوم، مهندسی و ادبیات و علوم انسانی است. در این شکل از تحصیل از دانشجویان انتظار می ‌رود تا ظرف یک یا دو سال اول به دانش کلی و پایه، و سپس در یک major به دانش تخصصی دست پیدا کنند. بعضی از دانشکده‌ها سال پنجمی را هم برای آموزش در حین کار در نظر گرفته‌اند (مثل گواهی‌های تدریس برای معلمان).

شرط پذیرش در برنامه درجه لیسانس، دیپلم senior secondary (یا معادل) در کانادا آن است.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه